Jak se naučit dodržovat správný rytmus na kytaru

Již dávno se říkalo, že co Čech, to muzikant. A je pravdou, že většinu z nás baví či zajímá hra alespoň na nějaký hudební nástroj. I ty samozřejmě podléhají módním trendům. Dnes je například poměrně v kurzu kytara, a to hned z několika důvodů. Tím hlavním je samozřejmě fakt, že na ní hraje mnoho populárních hudebníků. Zejména mladí lidé tak mají vzor, kterému se chtějí podobat. Pominout pak nemůžeme také to, že je na rozdíl například od piana snadno přenosná, takže si ji člověk může vzít prakticky kamkoliv sebou.

žena hrající na kytaru

To vše ovšem neznamená, že je lehké naučit se na ni hrát, tedy alespoň tak, aby to k něčemu bylo. A jednou z věcí, se kterými mnoho žáků bojuje, je neschopnost udržet rytmus. Přitom udržet rytmus na kytaru je poměrně těžší než například na piano, neboť zde nám bohužel noty neřeknou, jak dlouhé mají být.

I to je důvod, proč by zájemci o hru na tento hudební nástroj měli navštěvovat lekce vedené kvalifikovaným instruktorem. Právě ten jim totiž může v tomto pomoci a ukázat jim cvičení, kterými svou hru mohou ještě zlepšit. Jedním ze způsobů, jak se naučit udržovat stálé tempo, je použití metronomu. Je to sice stará pomůcka, avšak stále má při hře na nejrůznější nástroje své místo. Rozhodně tedy není žádná ostuda jej na začátku využít.

hra na kytaru na koncertě

Jistě, můžeme se ptát, proč nevyužít například nějakou aplikaci, která v určitých intervalech vydává zvukový signál. Neposlouží ke stejnému účelu? Ne, a to z jednoho prostého důvodu: u metronomu vidíme, jak se ručička pohybuje, víme tak, kolik času zbývá do konce daného cyklu. A to je pro hru velmi důležité.

Je tedy vidět, že se můžeme setkat i s problémy, se kterými jsme ze začátku příliš nepočítali. Avšak je nutné si uvědomit, že každý problém má řešení. Stačí jej jen hledat. Odměnou nám pak bude nejen dobrý pocit, ale také zlepšení naší hry. A to rozhodně už něco znamená.