Šetřit či nešetřit?

Spořit si na stáří se loni Čechům nevyplatilo. Jak o tom tedy alespoň svědčí neúprosná čísla statistik. Ač v České republice dosud panují dobré časy, ač se zemi vede dobře (i když deficit státního rozpočtu vypovídá o něčem úplně jiném), nebyl tu v loňském roce ani jeden jediný transformovaný penzijní fond, jenž by překonal úroveň inflace, v němž by nedošlo ke znehodnocení do něj vložených prostředků.

stařena na poušti

Což znamená, že všichni, kdo do takových fondů své peníze vložili, a takových je ještě skoro tři a půl milionu, tratili na jejich hodnotě, prodělali.

Zatímco u nás byla loni inflace ve výši 2,1 procenta, vynesly transformované fondy pouhých průměrných 0,7 procenta. Což je citelně méně než inflace.

Lidé s penězi v těchto fondech tak prodělali už druhý rok po sobě, a to v roce 2017 ještě citelněji. A loni tak tomu prý bylo proto, že poklesly významné akciové tituly a komodity, většina burz ve světě skončila v mínusu a centrální banky jako již delší čas držely úroky skoro na nule. Takže byly peníze na trhu snadno a levně k mání a konzervativní fondy si tudíž nemohly dlouhodobě vytvořit dostatečnou rezervu z úrokových výnosů ze státních a firemních dluhopisů. Které byly negativně ovlivněny opakovaným zvyšováním úrokových sazeb ČNB a významnými hrozbami ve světě.
starý chlap

Tím jediným, co tyto skomírající penzijní fondy drží nad vodou, jsou už léta jenom státní příspěvky. A to je málo. Takže se v transformovaných fondech ke konci minulého roku znehodnotilo 404,35 miliardy korun, jež tam ležely.

Účastnické fondy, které ty transformované nahradily od ledna 2013, jsou ale ještě horší. Ty už negarantují ani to, že člověk dostane to, co do nich vložil. Tady bylo na konci loňského roku 913000 klientů, kteří byli nalákáni na slibované vyšší zhodnocení. Ovšem realitou byly citelné ztráty. Jen dva fondy tu skončily v plusu. Prodělali hlavně ti, kdo vsadili na dynamické a vyvážené fondy, a aby jim nezůstaly jen oči pro pláč, jsou tito utěšováni, že dřív tyto fondy přece vynášely, takže jsou pořád ještě v průměru ziskové. A po špatných letech (za údajných dnešních dobrých časů) přijdou lepší.

Ovšem kdo ví, jestli a o kolik. Když loni shrábnuly tyto fondy dvacet miliard podpory od státu. A ani díky tomu nepřekonaly inflaci. Skoro každý, kdo v nich má peníze, loni prodělal, tratil.

A dá se v té chvíli věřit politikům a ekonomům, kteří nám tvrdí, že si máme šetřit na stáří, abychom vyžili? Když nám tu peníze tají jako led a nikdo nikomu nezaručí, že aspoň něco jednoho dne dostane zpátky?