Plíseň musí z domu!

Když nám v domě řádí plíseň není to jen problém estetický. Daleko nebezpečnější je riziko, že nám způsobí potíže zdravotní. A mohou to být i potíže velice závažné! Obvykle to začne bolestí hlavy, zánětem spojivek, sennou rýmou, problémy s trávením či kopřivkou. Dále může propuknout alergie nebo astma. Také hrozí atopický ekzém. Odborníci zjistili, že asi třicet procent jeho případů mají na vině alergie na plísně. Ještě horšími stavy jsou ovšem život ohrožující akutní toxické reakce a rakovina. Pobyt v prostorách, kde se rozroste plíseň, je nebezpečný pro těhotné ženy. Hrozí riziko potratu nebo vážného poškození plodu.

 mlha u domu

Vzhledem k výše uvedenému je tedy důležité nezvaného hosta do domu nepustit a v případě, že se tam přece jen dostane, ho co nejdříve vyhnat!

 

Větráme a topíme!

Plísním se nejvíce líbí ve vlhku, přesněji tam, kde je vzdušná vlhkost více než 60 procent. Dále je pro ně ideální, pokud se k tomu teplota vzduchu v místnosti pohybuje v rozmezí 20 až 25°C. To se pak rozrůstají rychle. Daří se jim na okenních rámech, na stěnách za nábytkem i na něm, napadnou i oblečení a obuv. V oblibě mají nevětrané koupelny a WC a také málo udržovaná klimatizační zařízení. Spóry pak následně dýcháme ve všech prostorách domu. Základní prevencí je dostatečně topit a pravidelně větrat. Sucho a čerstvý vzduch, to se plísním nelíbí. Je to je důležité hlavně v případě starých domů, na které nebezpečný nepřítel v podobě plísně útočí v chladnějším období pravidelně.

 zapařené okno

Přichází okny i zdivem!

Příčinou je někdy špatný technický stav našich oken, jejich izolace. Ta potom nechá studený vzduch proudit až na vnitřní tabuli. Okna se pak často rosí a plesniví. Nejúčinnější obranou je jen výměna za kvalitnější. V případě, že vlhkost prochází zdivem, jsou potřeba často ještě větší a náročnější stavební zásahy a opatření. Patří k nim například zateplení fasády, izolace zdiva, impregnace zdí pomocí chemické injektáže nebo jejich elektroosmotické vysušování.