Čokoláda aneb nervy v pohodě

Stres má připravit člověka na něco, při čem má tělo rychle doplnit energii do svalů. Stres tak dodá cukr do svalových buněk a tím nám klesne hladina cukru v krvi. A my tím dostaneme chuť na něco malého, co nám sice naplní žaludek, ale nebudeme se cítit “přežráni“. A to právě dělá i čokoláda.

Tuk a cukr, který mimochodem obsahuje čokoláda jako dvě velmi důležité složky, mozek většinou vyžaduje při stresu. Jde o dlouhodobý zdroj energie a v našem břiše nezaberou moc místa.
tmavá čokoláda

Při studiích bylo prokázáno, že skoro 50% ženské populace se v případě problémů obrátí do náruče sladkého pokušení, které jim alespoň na chvíli poskytne chvíli potěšení. Než přijdou výčitky. Sladkosti všeobecně v nás totiž vyvolávají stejné pocity, jako když se zamilujeme.

Proč tedy máme doma čokoládu? Drahé dámy, už to víme jistě, abychom zahnaly špatnou náladu do věčných lovišť.
srdcová bonboniéra

Čokoláda totiž uvolňuje do našeho těla hormon, který se nazývá SEROTONIN. Tento hormon působí v našem mozku tak, že vyvolá velmi příjemné pocity, které většinou máme, když jsme v klidu a pohodě. Není to tedy jen snadný zdroj energie, ale i droga pro náš mozek.

Naproti tomu muži, sice milují sladké, ale přednost dají spíše pečenému masu nebo pikantním pokrmům. Jejich chuťové pohárky totiž více reagují na slané a pikantní chutě, než na sladké, jako ty naše. 

O cukrovinkách se tedy můžeme vyjádřit jako o sladkých drogách. Když nám totiž není zrovna psychicky nejlépe, sáhneme buďto po něčem sladkém, i po zmrzlině.  Někteří z nás se mohou setkat s tím, že už jim nepomůže nic, aby se cítili lépe, pouze čokoláda. Čokoláda vyvolá v našem mozku HEDONISTICKÝ (požitkářský) pocit odměny, jako některé drogy. Tento pocit vyvolává například oblíbené jídlo, svetr, hračka.

 zdobené mufiny

Tak s čokoládou s mírou drahé dámy, ať k té veselé náladě neřešíme i nějaké to kilo navrch.