Kaktusy patří k sukulentům

Kaktusy jsou rostliny, vyskytující se v přírodě v relativně nepříznivých podmínkách pro život, kde je limitujícím faktorem voda. K životu v těchto drsných podmínkách se musely určitým způsobem adaptovat všechny rostliny, které v takových místech vegetují. Kaktusy to vyřešily svým způsobem.
Velká část kaktusů má z hlediska stavby stonků poměrně jednotný ráz. Vytváří většinou kulovité, sloupovité, sudovité nebo diskovité tvary se znaky sukulence a většina úplně ztratila listy. Sukulence je schopnost rostliny zadržovat ve svých pletivech zásoby vody, kterou později využívají během nepříznivého ročního období, kdy je nedostatek srážek.kaktus v květu
Sukulenty rozdělujeme na tři skupiny:
• Listové sukulenty známe všichni, jsou to například tolik oblíbené aloe nebo živé kameny. Patří sem i ty krásné dekorativní rostliny, které známe z westernů, kde hrdina bloudí vyprahlou krajinou, kterou zdobí impozantní agáve.
• Mezi stonkové sukulenty řadíme právě kaktusy, které nechybí v žádné domácnosti a pro svou nenáročnost si je oblíbili i lidé, kterým jiné rostliny doma nepřežijí. Kaktusy mají společné to, že je celé, nebo částečně pokrývají trny. Kromě sukulentních stonků mají kaktusy ve většině případů společné i to, že ztratily listy. Pouze některé primitivní rody vytvářejí klasické sukulentní listy. U jiných rostou zakrnělé lístky jen na nejmladších, rašících částech rostlin a záhy opadávají bez zásadního vlivu na vývoj rostlin. Trny, které nám na kaktusech tolik vadí, ale zároveň je obdivujeme, jsou vlastně přeměněné listy nebo větve. Rostlina, která si takto během vývoje upravila vzhled, se jenom brání odpařování vody, se kterou hospodaří s maximální šetrností.kaktusy na okenním parapetu
• Kořenové sukulenty jsou rostliny, které vytváří bizardní tvary hlíz, díky kterým je pěstitelé a sběratelé vyhledávají. V pletivech hlíz je opět zásobárna vody, kterou rostlina používá podle potřeby.
Kaktusy jsou vděčné pokojové rostliny, které nás můžou v dobrých podmínkách překvapit svým růstem anebo jednoho dne krásně, ale krátce vykvetou a podělí se o tu rozkvetlou nádheru. V teplém ročním období je můžeme umístit i ven, ale nesmí být často na dešti a neprospívá jim průvan a vítr.