Dovolená v obytném autě

Dovolená v obytném autě má svá specifika, která korespondují s preferencemi stále většího počtu lidí. Podle průzkumu agentury NMS Market Research jezdí více než polovina Čechů autem na dovolenou.  Nejčastěji uváděné důvody, proč využívají auta, jsou že:

  1. Mít možnost užít si cestu v duchu dovolené. Na trase lze dělat zastávky na zajímavých místech.
  2. Svoboda rozhodnutí, kdy vyrazit a jak rychle jet., Nikam se nemusí spěchat.
  3. Soukromí v autě. Jsme jen s tím, koho tam chceme mít. Podobně jako doma.

Parkování na STPL
      Obytná auta ke všem těmto důvodům nabízí něco navíc. Tady teprve platí, že dovolená začíná cestou. Pokud na své trase uvidíte něco zajímavého a budete se chtít zdržet třeba i do druhého dne, tak nejsnazší je to v obytném autě. Prostě protože nemusíte honem hledat ubytování a ráno se s kufrem znovu stěhovat. V karavanu bydlíte všude tam, kde zastavíte. Nestřídáte hotely, ale stále bydlíte ve svém. Jen se pokaždé můžete probudit na jiném místě a tam se zdržet podle nálady. Přitom pokaždé doma ve svém soukromí. Nikam nemusíte spěchat, jste přeci na dovolené. Jediné co vás limituje je délka dovolené. Můžete vyrazit na cesty kamkoliv a kdykoliv vás napadne. Nemusíte řešit rezervace, vždycky máte kde spát.
      Moderní obytné vozy nabízí komfort dobře zařízené chaty. Oddělená ložnice od obytného prostoru a koupelnu s toaletou. Kuchyň s plynovým vařičem a s dostatkem úložného prostoru. Lednici s mrazákem a sezení u stolu pro každého člena posádky.  V doplňkové výbavě například mikrovlnku, nebo plynovou troubu. Dále lze zajistit díky solárním panelům energetickou samostatnost, takže můžete stát kdekoli, kde je to možné a využívat komfortu obytné části vozu.Obytné auto u moře
      Cestování v karavanu má svá specifika. Většinou sice stačí běžný řidičský průkaz skupiny B, ale je třeba si zvyknout na mnohem širší, delší a vyšší auto, než je běžný osobní vůz.  Při potřebě rychlého přesunu lze využít dálniční rychlostní limit, ale mnohem příjemnější je nižší rychlost. Jednak se pak tolik neopírá vítr do velké boční plochy vozu a pak nenadskakují hrnce a příbory v šuplících. Proto je lepší naplánovat si kratší denní vzdálenost pro přesun k cíli, než se plánuje v běžném osobním voze.
      Můžete se toulat celou dovolenou podél azurové riviéry, přes den se vykoupat v moři a na noc se přesunout na speciální parkoviště pro obytná auta. Takzvané STPL. Jsou všude po Evropě a zajišťují základní servis pro obytná auta. Například doplnění vody, vypuštění špinavé vody a toalety. Některé STPL nabízí podobný komfort jako kemp, ale obvykle bývají výrazně levnější. Pořízení obytného vozu sice není levná záležitost, ale stojí za to. Investujete tím do sebe a zážitky z cest za to stojí.