Životodárná voda

Voda je pro člověka důležitá stejně jako vzduch. Bez vody by naše tělo nemohlo fungovat. Vodu obsahuje každá buňka a každý sval, kůže i veškeré vnitřní orgány. Proto dodržujte pravidelný pitný režim .
Při nedostatečném příjmu tekutin naše tělo strádá. Nedostatek vody se může projevit bolestmi hlavy, únavou a v nejhorším případě až mdlobami. V případě nedostatečného množství tekutin nám v těle zhoustne krev a tím dojde k nedostatečnému okysličení organismu. Obsah vody v těle velmi ovlivňuje funkci ledvin a vzhled pokožky.
pití vody
Dospělý člověk by měl denně vypít zhruba dva litry tekutin. Toto množství samozřejmě není striktně dáno. Spotřeba tekutin se bude odvíjet od naší momentální aktivity. Sportovec, člověk pobývající na parném slunci, nemocní lidé budou mít větší spotřebu vody než osoby v klidovém režimu. Na dostatečné zavodnění těla dbejte hlavně při horečkách, zvracení nebo průjmech, kdy hrozí dehydratace organismu. Větší spotřebu vody mají také ženy v období menstruace. Žízeň pocítíte po pozření slaných a kořeněných pokrmů. Nezapomínejte na to, že při větším fyzickém výkonu se velká část vody odpařuje pocením. Vodu ztrácíme dokonce ve spánku.
Voda hraje v našem životě důležitou roli. Na dostatečný pitný režim dohlížejte hlavně u dětí. Děti mají vyšší spotřebu vody.
nalévání vody
Jaké tekutiny jsou vhodné?
Ideální je obyčejná voda nebo minerálka. Chybu neuděláte ani popíjením bylinných čajů nebo domácích neslazených limonád. Výborná je například okurková limonáda, která osvěží. Občas zařaďte džusy nebo vodou ředěné rozmixované čerstvé ovoce.
Nevhodné tekutiny.
Mezi nevhodné tekutiny rozhodně patří alkohol, ale ani káva nebo černý čaj nám dostatek tekutin nezajistí.
Nezapomínejte pít častěji a po menších dávkách. Pokud vypijete velké množství vody najednou, tělo nezavodníte.