Chlebovka je vlastně takový malý špajz v krásném provedení.

Máte doma špajz? Teď možná koukáte, na co se vás to ptám. Je jasné, že tedy část z vás ví, co špajz je, protože v kuchyni, nebo někde jinde v domě špajz má. Někteří špajz nemají, a přesto vědí, o co se jedná a jiní ani netuší, co vlastně špajz je. Špajz neboli špajzka, je spižírna k ukládání potravin. Měla by být tmavá, takže bez oken, ale větraná s přístupem studeného vzduchu. Ukládají se do ní potraviny, které nemusí být v lednici, ale přesto je potřeba skladovat na suchém a temném místě. Třeba různé, konzervy, kompoty, zavařeniny, medy, mouky a těstoviny. Špajzy bývaly v kuchyních bytů, které se stavěly v 50. a 60. letech běžné.

chlebovka

Byly situovány u vnější zdi a měly odvětrávání ven v podobě volného průchodu přes tuto nosnou zeď pouze zakrytým mřížkou. Později stavěné byty byly často vybaveny špajzy, kterým se začalo říkat komory na chodbě paneláku. Byly tmavé, suché, ale odvětrávání zde již nebylo. Moderní domy a byty už špajzy nemají, všichni máme domácnosti vybavené patřičně velikými a výkonnými lednicemi a potraviny, které se mohou skladovat i mimo ledničku nemají žádné nároky na chladné uchovávání. Takže rýže, těstoviny, mouky i všechny nenačaté konzervy a kompoty můžeme uchovávat prakticky kdekoli. Mám kamarádku Lídu, která v kuchyni měla onen zmíněný špajz, ale ten byl tak nevhodně umístěný, že kvůli němu mohla do kuchyně dát už jen malý jídelní stůl, ke kterému se členové její domácnosti sotva vešli, museli se při jídle doslova mačkat. Špajz dala nekompromisně zbourat, pořídila krásný velký stůl a nevyužitý kout kuchyně obsadila chlebovkou.

chlebovka

Nevíte co je chlebovka? Je to dobová skříň na potraviny. Je jasné, že do ní nebudeme ukládat jen chléb nebo rohlíky, ale prostě všechny potraviny, které musíme nějak uskladnit. Chlebovka je krásná a navíc tak prakticky řešená, že jen málokdo odolá. Pokud tedy vaše mouky a špagety zabírají prostory ve vaší lince, není co řešit, pořiďte si skříň chlebovku, ušetříte prostor a ještě budete mít radost ze stylového kusu nábytku.