Vlašské ořechy a jejich vliv na lidské zdraví

U nás jsou vlašské ořechy vůbec nejrozšířenější, proto jsou také jedny z nejpopulárnějších. Řadí se mezi jednu z nejstarších plodin, které lidé kdy konzumovali. Jsou velmi chutné a zároveň zdravé. Rostou na stromě nazvaném ořešák královský, který byl dříve na našem území velmi oblíbený – u svého bydliště jej měla snad polovina českého národa. A naši předci dobře věděli proč.
Složením jsou tvořeny převážně (70 %) nenasycenými tuky, které jsou velmi cenné a kvalitní. Řadí se mezi ty „dobré“ tuky. Z asi 18 % jsou pak tvořeny kvalitními bílkovinami a pouhými 3 % sacharidy. Obsahují důležité minerály (především hořčík a zinek), kyselinu listovou a vitamíny E, B1 a B6.rozpůlený ořech
Jejich prospěch lidskému zdravý je nemalý:

  • Pravidelná konzumace malého množství (asi 80 g) zaručí snížení LDL cholesterolu až o 16 %.
  • Důležitý je také vysoký obsah nenasycených tuků, konkrétně kyselina linolová se podílí na snižování http://www.auto.cz/automobilky-se-bouri-proti-novemu-navrhu-na-snizovani-emisi-111140 hladiny cholesterolu a kyselina linolenová zase zabraňuje vzniku krevních sraženin a působí protizánětlivě.
  • Také obsah minerálů se hodně podílí na zdraví – hořčík je nezbytný pro funkci nervového systému a svalstva, spolu s vápníkem je pak velmi důležitý pro kosti. Zinek posiluje imunitní systém, obsah draslíku, fosforu a sodíku prospívá zase kardiovaskulárnímu systému. V neposlední řadě je třeba zmínit pro krvetvorbu nezbytné železo.
  • Přispívají také vitamíny – ty ze skupiny B jsou důležité pro správné fungování mozku a celé nervové soustavy, navíc působí proti stresu. B3 navíc reguluje správnou hladinu cukru v krvi. V tucích rozpustný vitamín E je významným antioxidantem, což znamená, že se podílí na zpomalování procesu stárnutí, neutralizuje volné radikály a celkově tělo ochraňuje před velkým množstvím různých nemocí. Také je velmi důležitý pro plodnost a hezkou pokožku.
  • Dále pravidelná konzumace zajistí snížení rizika rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění či Alzheimerovy choroby.

vlašské ořechy v pytli
Zvážíme-li u vlašských ořechů cenu v porovnání s ostatními, je srovnatelná. Výhodou zde ale je, že se ještě stále jedná o vcelku rozšířený strom, který lze u nás volně rostoucí snadno nalézt, takže si jej klidně můžete nasbírat. Prospěje vám to.