Víte, že k vynálezu suchého zipu vedla vlastně náhoda?

Získal si vás suchý zip? Sama si pamatuji, jak jsem si dovezla ještě před revolucí boty i italského trhu. Byly neobyčejně ošklivé, šedé, neprodyšné a neforemné, ale měly suchý zip. Tehdy jsem byla jediná v ročníku mé střední školy s botami na sucháč. Prostě frajerka. Boty postupem času puchřely, ale zip držel a já je nosila, snad dokud mi z nohy nespadly. Bota byla už celá zpuchřelá, ale suchý zip stále jako nový. Po letech jsem šila na své malé děti halenky, zástěrky, kombinézy. Suchý zip hrál všude prim. Děti ho uměly dobře zapnout i rozepnout. Po nějakém tom roce se můj nejmladší syn nemohl naučit zavazovat boty. Stálé stížnosti ze školky, později z družiny, takže jsem sháněla boty na suchý zip. Bohužel v té době už nějak nebyly, prostě samé tkaničkové, jako naschvál.

lopuch

Suchý zip byl vynalezen přitom celkem náhodou jistým Švýcarem na procházce se svým psem v bodláčí ve čtyřicátých letech minulého století. Zaujaly https://www.kosmas.cz/knihy/203271/inscenace-ktere-zaujaly-ii/ ho bodláky, které tak pevně ulpívaly na jeho oblečení, až se mu po delších výzkumech podařilo vynalézt odpovídající umělou obdobu, která našla uplatnění v oděvním průmyslu. Z jedné strany suchého zipu očka a z druhé háčky.

zip

Zaklíněné do sebe odolávají silnému bočnímu tahu, ale jinak se dají lehce zavřít i otevřít jen jednou rukou. Vynálezu tehdy byl přisuzován až veliký důraz, mělo se za to, že záhy vytlačí klasické zipy a knoflíky, ale vidíte, že ani po letech se tak opravdu nestalo. Jeho výhodou je, že není magnetický a dá se bez problémů vyprat, horší to je, pokud přijde do styku s pískem, prachem a jinými nečistotami. To potom přestává fungovat. Suchý zip Prima-obchod.cz má bezesporu stále své místo na slunci a je vyhledávaným prvkem všech švadlen, ale své místo klasice zanechal. Pokud chcete šít na děti, které si ještě neumí zapnout ani knoflíky, ani klasický zip, tak ten suchý je naprosto ideální. A nejen na oděvy pro děti, ale i zapínání kapes nebo různé oděvní doplňky si se suchým zipem opravdu rozumí.