Malování jako hobby

Při zmínce o malování řada lidí namítne, že by rádi malovali, ale nemohou, protože to neumí. Malovat se však může naučit každý. Důležitá je hlavně touha výtvarně se vyjádřit. Má-li člověk talent a chybí motivace či chuť, pak je mu talent k ničemu.
akrylová barva
Pokud bychom neměli odvahu pustit se do toho sami, je možné přihlásit se do některého z četných výtvarných kurzů. Buď chodíte každý týden ve zvolený den i čas a seznamujete se s úplnými základy a různými technikami. Nebo jsou kurzy víkendové či jednodenní, zaměřené na konkrétní techniku malby např. akvarel, olej, pastel či akryl. Každá technika má svá specifika, výhody i nevýhody. Pro začátečníka je asi nejvhodnější pastel nebo akvarel. Pastel má jedinou nevýhodu a sice práší, akvarel nepotřebuje složité přípravy a lze malovat klidně na kterémkoli hladkém stole.
Jinou technikou než malování je kresba, která slouží buď jako náčrtek před malbou nebo samostatný obraz. Kreslíme na bílém papíře pomocí tužky, uhlu, pastelek, pastelu, akvarelových pastelek nebo tuše. Kreslit lze pouze pár liniemi nebo použít stínování a vykreslení všech detailů, čímž se ve výsledku zdařilá kresba příliš neliší od fotografie.
pastelky na omalovánkách
Nemáte-li ambice malovat obrazy, ale chcete se jen odreagovat od denního shonu a psychicky si odpočinout, zvolte omalovánky pro dospělé. Na trhu je velké množství různých námětů i obtížností. Obrázky jsou černobílé a vybarvujete podle své fantazie bez předlohy. Čím více barevných odstínů pastelek máte k dispozici, tím lépe. Vybarvené obrázky jsou většinou krásné a máte chuť vybarvovat stále další a další. Použité barvy zase mohou vypovídat o vašem duševním rozpoložení. Existují i omalovánky podle čísel, což je dost „piplačka“, ale výsledek stojí za to. Skvělé jsou antistresové omalovánky na sklo. Lze zakoupit celou sadu barev s transparentními kartami s různými motivy. Po vybarvení a zaschnutí získáte krásnou dekoraci např. k zavěšení do prostoru. Zrovna tak lze barvami k tomu určenými malovat na textil, hedvábí nebo porcelán.
Pro malování či kreslení platí, stejně jako všude jinde, že cvik dělá mistra. Čím častěji budete toto hobby provozovat, tím lepší budou vaše výsledky.