Co je to caigua?

Tato rostlina – Cyclanthera pedata – je u nás víc známá pod názvem ačokča. Pochází z Peru, ale její pravděpodobný původní domov je v Andách. Caigua je popínavá liánovitá rostlina, která může vyrůst do délky až 12 metrů (v našich podmínkách spíše 5 – 6 metrů, a také se na našich zahrádkách pěstuje).

Její hlavní užitek v Jižní Americe, ale dnes už také v Asii, tkví ve velice chutných jedlých plodech (dorůstajících do délky 10 – 20 cm), které by se daly připodobnit k našim drobnějším zahnutým okurkám nakladačkám. Vnitřek těchto plodů se však víc podobá paprice – je dutý, má jen tenkou vrstvičku jedlé hmoty a drobná černá semínka. Výhonky, mladé plody a listy se konzumují zasyrova, třeba v zeleninových salátech, anebo se dutina uvnitř dozrálých plodů může plnit masem a rýží, stejně jako papriky. Plody se mohou nakládat obdobně jako jiná zeleniny (třeba právě okurky), ale lze je i sušit.

acokca-4459675_960_720

Je však z této rostliny ještě další užitek?

Ano, je. Celá rostlina caigua je všeobecně uznávána jako velice prospěšná pro lidský organismus. Plody, ale i další části ačokči jsou bohaté na minerály, vlákninu, bílkoviny a lipoproteiny, pektiny, triterpenoidní saponiny, uhlovodany, steroidní látky, vitamíny (zejména B, C) a flavonoidní glykosidy, z nichž některé mají antioxidační účinky.

Caigua pomáhá spalovat tuky – významně podporuje jejich metabolismus, takže s její pomocí má člověk snazší cestu k normálním hodnotám cholesterolu a k přiměřené tělesné hmotnosti. Pro tyto vlastnosti se caigua využívá k prevenci aterosklerózy – čistí vlastně cévy i tepny od tukových usazenin, čímž je možné předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Kromě toho lze pravidelným užíváním potravinových doplňků s Cyclantherou předcházet cukrovce – snížením hladiny krevního cukru; pomáhá při zažívacích obtížích (žaludečních i střevních), zpomaluje stárnutí buněk.

acokca-4459697_960_720

Dále se léčebně užívají mletá semena ke snížení krevního tlaku, syrová šťáva z celé rostliny na obklady či listy jako podpůrný prvek při zánětlivých onemocněních.

Doporučená doba užívání prášku nebo kapslí caigui je 3 měsíce, poté 3týdenní pauza a opět tříměsíční kúra.