Vitální jóga prospívá tělu i duši

Vitální jóga je druhem jógy speciálně upraveným pro podporu zdraví. Vychází z hatha jógy, která má nejblíže k původním tradicím Indie a Tibetu.
Vitální jóga pracuje s dynamickými sestavami, doprovázenými pravidelným dýcháním, které jsou zaměřené na proudění takzvané energie kundalini tělem.
siluety při meditaci
Podle tradic buddhismu máme sedm hlavních čaker, což jsou jakási energetická centra. Tato centra se nám zanášejí negativní energií, blokují se a špatně pracují. To pak pociťujeme jako únavu, nechuť nebo zdravotní problémy.
Správné praktikování jógových asán, tedy pozic, energii uvolňuje, ta proudí skrze kanálky nádí, harmonizuje nás a spojuje do jednoho krásného celku zařícího světlem do oblasti několika metrů. Věřit tomu můžete a nemusíte. Jisté je, že jóga je stará tisíce let a jako systém cvičení výrazně podporuje naši energii a chuť do života.
Vitální jóga ovlivňuje rozličné orgány.
V pozicích masírujeme a stimulujeme bříško, aby nám nevznikaly nechtěné srůsty a naše orgány zůstaly tam, kde mají. Vitální jóga také působí na lymfatický systém, povzbuzuje proudění lymfy tělem a, to především, na rovnováhy hormonů.
Je tedy velmi vhodná pro ženy, ať už při problémech s menstruací, náladou nebo pro povzbuzení erotických tužeb.
 
Je to náročné?
 
Cvičit může každý, včetně lidí se zdravotními omezeními, dobrý instruktor přizpůsobí cviky vašim potřebám, poradí nebo pomohou pomůcky, například bločky pod kolena či lokty. Tradice jógy říká, že máme jít pouze tam, kam nás naše tělo a mysl pustí.
jóga na podložce
Tedy nejde tu o soutěž, ale o poznávání vlastního těla a jeho možností. Sestavy vitální jógy mívají nižší náročnost, zvládnou je i začátečníci.
Začíná a končí se meditací a relaxací, při které necháte doznít to, co vám dané hodina přinesla. Hezky se uklidníte, vleže na zádech necháte ztěžknout své tělo. Poté pocítíte zvláštní lehkost a odcházíte většinou s úsměvem na tváři.