Elektronické knihy – konec vázaných knih?

Díla významných autorů, jako byl například Karel Čapek, Bohumil Hrabal či anglický spisovatel William Shakespeare, by měl znát každý. Problémem dnešní doby je, že existuje pouze malá hrstka lidí, která si tyto „klasiky“ přečte, a ještě navíc v pevné vazbě.
historické knihy
V průběhu studijního života se nikdo nevyhne povinné četbě. Již zmínění autoři jsou většinou uvedeni v možném výběru četby. Středoškoláci, kterých se to nejvíce týká, se však koukají jen na to, kolik stran kniha obsahuje, aby její přečtení mělo krátké trvání. Jestli je autor známý nebo ne, je pro ně informace vedlejší.
Když už si nějakou knihu vyberou, začnou řešit, kde jí sehnat. A tady nastává hlavní problém číslo jedna! Převážnou většinu, jako první možnost, totiž napadne INTERNET. Díky tomuto fenoménu ale dochází k výraznému opomenutí vázaných knih. Je pravdou, že mnoho děl není lehké sehnat v pevné formě, proto se (především) studenti přiklání k četbě online. Problémem číslo dva je, že se nejedná pouze o studenty, kteří si chtějí ulehčit práci, ale také o mnoho dospělých lidí. Proč tomu tak je?

Lenost. Pohodlnost. Nejčastější důvody využívání e-knih. Dojít do knihkupectví, či knihovny, se může někomu zdát naprosto zbytečné. Z pohodlí domova mají totiž možnost připojit se na internet, svou zvolenou knihu si koupit, a to bez toho, aniž by museli vynaložit velké úsilí. Spoustě lidem ale vůbec nedochází, že si ničí zdraví čtením ze svého počítače, tabletu, či telefonu a že podporují rychle rozšiřující se technologickou vlnu. Díky řečeným technologiím jsou knihovny využívány ve velmi malé míře.
kindle ebook
Optimistické ale je, že stále jsou mezi námi lidé, kteří by knihu v pevné vazbě za elektronickou nevyměnili ani za nic. Kniha stále slouží jako dárek k narozeninám, Vánocům a dalším příležitostem a doufejme, že bude i nadále. Hodně lidí říká, že nic se nevyrovná vůni papíru v knize. Souhlasíte s tím?
Existuje ještě nějaká šance, že se vázané knihy opět stanou populárními? Více využívanými nežli e-knihy? To je otázka, na kterou nedokáže nikdo odpovědět a můžeme jen doufat, že se tomu tak stane.