Advent v poklidu

Předvánoční období je u nás v České republice typické zimním počasím tzn. sníh, mráz, náledí a podobně. Každoroční honba za dárky a s tím spojený stres jsou také typickými znaky tohoto kouzelného období. Pokud chcete zažít předvánoční čas jinak a opravdu si užít atmosféru, kdy se nikdo za ničím nehoní a nestresuje se, zajeďte si na advent do Říma. Počasí je zde v tuto dobu o něco teplejší než u nás, teplota se pohybuje průměrně kolem 15°C, avšak mohlo by vás nemile překvapit deštivější počasí, proto si na cestu přibalte deštník.
itálie kostel

Římané začínají rozsvěcením velkých nazdobených stromků na frekventovaných místech a náměstích od 8. prosince, kdy je svátek neposkvrněného početí Panny Marie. Tento den je pro Římany státním svátkem, každoročně papež projíždí městem a projížďku zakončuje projevem na Španělském náměstí.
čarodějnice Befana

Atmosféra v Říme je úplně jiná, než jsme zvyklí. Vše probíhá v poklidu bez shonu a stresu. Místní neslaví Vánoce tak jako my u nás, nezdobí si stromečky doma, dárky si poprvé dávají až 25. prosince. Další část dárků dostávají 5.1., kdy oficiálně končí vánoční čas. Traduje se, že dárky v tento den přináší čarodějnice Befana, která má symbolizovat uplynulý rok. V noci se na všech italským náměstích zapalují ohně na znamení upálení čarodějnice Befany a rozloučení se tak s uplynulým rokem.
betlém ze dřeva

Vždy v adventní čas je po celé metropoli na různých místech umístěno několik set betlémů. Největší koncentrace je na náměstí Popolo. Betlémy mají celkově v celé Itálii svou tradici, která se dodržuje dodnes. V Římě na ně narazíte téměř na každém rohu stejně jako na pečené kaštany, které patří mezi tradiční pochoutku. Největší adventní trhy i s kolotočem najdete na náměstí Navona, kde je spousta stánku, které nabízí ať už typické ručně vyráběné produkty, jako jsou ozdoby, šperky, svíce nebo betlémy, tak i tradiční mlsání. Typická italská dobrota je Panettone nebo Pandoro, které určitě musíte ochutnat.