Kdy jste naposledy prováděli kontrolu vzduchotechniky

https://www.dominoknihy.cz/napeti/kuze 8pt“>Vzduchotechnika je kromě několika činných částí vesměs hromada plechového potrubí, které není nikterak mechanicky namáháno, a neustále stojí na svém místě. Nedochází tu ani k povolování šroubových spojů, ani k jejich deformaci. Tyto skutečnosti mohou budit zdánlivý dojem, že se jedná o zařízení, jehož funkčnost nevyžaduje prakticky žádnou kontrolu. A jestliže přestane fungovat například nasávací ventilátor u kuchyňské digestoře, stačí jej demontovat a opravit či vyměnit za nový.

vzduchotechnika v domě

V zásadě máte pravdu, na vzduchotechnice se toho mnoho pokazit nedá, ale o technické závady tu nejde, ve hře je docela odlišný problém. A dokonce takový, že z něj při pomyšlení naskakuje husí kůže. O co vlastně jde?

Vzduchotechnika je zařízení, kudy neustále proudí vzduchová hmota. Ta však není naprosto čistá a sterilní, obsahuje celou řadu nečistot, zejména prach a mastnotu a další organické materiály. Mastnota se do potrubí dostává zejména z kuchyní a také odvětráváním koupelen a všudypřítomný prach uvnitř vzduchotechniky vytvoří vrstvu, která na vnitřních stěnách plechu ulpí jako lepidlo. Velmi těžko jí odtud dostanete například papírovým ubrouskem a musíte použít speciální čisticí prostředek, který s mastným prachem zareaguje a rozpustí jej.

potrubí vzduchotechniky

Problém však nespočívá v existenci samotného prachu, ale v jeho potenciální hořlavosti. Mastného prachu se obávají i profesionální hasiči, protože mnozí z nich dobře ví, co dovede. V silnějších vrstvách dokonce exploduje a dokáže zdemolovat a zcela převrátit ve spáleniště jakýkoli objekt.

Kontrola vzduchotechniky Tauris plus se zaměřuje především na tento jev. Jakmile zjistí nános mastného prachu uvnitř potrubí, doporučí jej ihned nechat odborně odstranit, a to co nejdříve, protože je to svým způsobem časovaná bomba, kterou zapálí i velmi nepatrný podnět, například žhnoucí jiskry odlétající od sporáku.