Služby

6. 4. 2025

Dotace na fotovoltaiku pro bytové domy jsou nyní dostupnější



Státní dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) začal podporovat zájemce o instalaci a provoz fotovoltaických elektráren již v roce 2015. V průběhu následujících let byl program podroben několika revizím a jedna z nich se také věnuje problematice dotací pro bytové domy. V současné době by již neměl být problém (jak tomu bývalo ještě před několika lety) požádat o dotace na fotovoltaiku, jestliže jste například Společenství vlastníků jednotek SVJ a rádi byste tato zařízení využívali k rozmanitým účelům.

Certifikovaná firma – o státní dotaci mohou žádat pouze subjekty, které si nechávají instalovat a zprovoznit zařízení od specializované firmy s patřičným certifikátem. Podmínkou rovněž je, že půjde o zařízení sestavené z komponentů, které dotační program schvaluje, a jde o systém s určitými parametry. Podrobnosti k těmto záležitostem vám firma sdělí na nezávislé schůzce.

fotovoltaika na objektu

Podmínkou není jen střecha domu – fotovoltaika pro bytové domy nemusí být umístěna na střeše dotyčného domu, jestliže je výhodnější umístit solární panely jinam, například na garáže, skladové prostory či dílenské objekty, a to z různých důvodů, třeba kvůli lepšímu přístupu slunečních paprsků, dotační program v tomto neklade žádná omezení.

FVE s bateriemi nebo bez baterií – o státní dotaci na FVE z NZÚ lze požádat v obou případech, ať máte instalované zařízení s akumulátory nebo bez akumulátorů.

Společné prostory – elektřinu z fotovoltaiky lze využít pro osvětlení či zásuvkové okruhy ve společných prostorách domu.

montáž fotovoltaiky

Ohřev teplé užitkové vody TUV – značný význam pro obyvatele domu může mít ohřev vody fotovoltaikou, kdy dochází k výrazným finančním úsporám pro jednotlivé domácnosti.

Elektřina do bytů – teoreticky lze také tímto zařízením pokrývat část spotřeby elektřiny v jednotlivých bytech. Vše je pak otázkou dohody mezi SVJ.