Proč potřebujeme vypínače a zásuvky

Když se řekne vypínače a zásuvky, většina z nás si automaticky představí ten od stropního osvětlení a klasickou elektrickou zásuvku. Je to samozřejmé, koneckonců jsou to dva typy těchto zařízení, se kterými se setkáváme nejčastěji a které nejvíce používáme. Ovšem nejsou to ani zdaleka jediné druhy, se kterými se můžeme setkat a také setkáváme.

Otázkou však může být, proč je tak moc potřebujeme. Copak bychom bez nich nemohli být? Nebo jsme již tak zavaleni technologií, že by se naše civilizace v podstatě zhroutila, kdyby najednou přestali existovat?

vypinac2

Abychom mohli na tuto otázku odpovědět, musíme se nejprve podívat, na jakém principu vlastně pracují a co vše pro nás dělají.

Vezměme nejprve zásuvku. Jejím úkolem je být portem, skrz který je možné přivádět elektrickou energii do daného přístroje. A je jedno, zda se jedná o klasický typ, který najdeme prakticky kdekoliv, či o USB nebo HDMI kabel. Přes ni se zkrátka vytváří spojení mezi elektrárnou a daným strojem. A všichni víme, že stroje potřebují elektřinu.

Avšak nejen elektřinu je možné s jejich pomocí převádět. Mohou to být i audiovizuální signály (přenášené samozřejmě ve formě elektrických impulzů, podobně jako naše neurony přenáší vjemy z našich očí či uší do mozku pomocí elektrických signálů). Příkladem jsou nejrůznější DVD či BLU-RAY přehrávače, propojené s televizí.

zasuvka1

Vypínače pak mají trochu podobnou funkci. Pouští či brání vstupu elektrické energie do určité části přístroje. Funguje to obvykle na principu propojování a rozpojování kontaktů. Tím nám umožní danou věc zapnout či vypnout. Každopádně je to díky nim, že nám třeba televize nehraje celý den, aniž by ji bylo nutno vytáhnout ze zásuvky, nebo že celý den nesvítí stropní světlo.

Jak je vidět, dělají toho pro nás skutečně hodně. A je fakt, že bychom se bez většiny z nich dnes prakticky nedokázali obejít. Jsme zkrátka příliš závislí na elektřině. Ale možná je to důvod k zamyšlení: opravdu je toto cesta, kterou chceme jít?